Про те, чому інколи мозок дає осічку і втрачає об’єктивність.

Когнітивні упередження

Когнітивні упередження роблять нас нераціональними. Еволюціонуючи, ми призвичаїлись обирати найкоротші шляхи та докладати якнайменше зусиль. Часто це дійсно корисно, але буває і дуже шкідливо, бо ми перестаємо бути об’єктивними. Ця сторінка допоможе вам помітити у себе найпоширеніші упередження, що забивають вам мозок.

Натискайте на іконки для детальніших пояснень і поширюйте в соціалках щоб зробити світ раціональнішим і розсудливішим.


Якорування

Перше, про що ми дізнаємось, впливає на ставлення до решти.

Мозок людини від природи асоціативний. Порядок, в якому надходить інформація, формує ваше сприйняття і визначає подальший хід думок. Наприклад, початкова ціна за вживане авто закидає «якір», який визначатиме наскільки адекватною чи неадекватною виглядатиме зустрічна пропозиція. Навіть якщо ви розумієте, що початкова ціна сильно завищена, менша, але все одно завищена, пропозиція на її тлі вже здаватиметься прийнятною.

Пам’ятайте про це упередження, коли торгуєтесь про квартиру, автомобіль чи зарплатню. Доведено, що перша запропонована ціна значно впливає на результат.

Детальніше

Неповоротні витрати

Ми ірраціонально чіпляємось за речі, які вже коштували нам чогось.

Коли ми вже вклали час, гроші чи емоції у щось, дуже боляче це відпускати. Страх болю може відволікти нас від неупереджених роздумів і підштовхнути до нових нерозумних вкладень. Ви не можете повернути неповоротно витрачене, а значить не звертати на це уваги — раціонально. Наприклад, якщо ви вже витратили гроші на вечерю, але з’їли лише половину і більше не хочете, ірраціонально було б набивати пузо тільки тому, що «ви ж уже заплатили». До того ж, ви витратите ще й час на це.

Щоб повернути об’єктивність, запитайте себе чи зробили б ви те ж, якби досі нічого не вкладали? Що ви порадили б зробити другові, якби він був у цій ситуації?

Детальніше

Евристика доступності

На ваші судження впливає те, що швидше спадає на думку.

Те, наскільки свіжими, емоційними чи незвичайними є ваші спогади може підвищити їх важливість. У свою чергу це може полегшує вам їхнє сприйняття. Наприклад, коли ми чуємо свіжі новини про вбивства, викрадення дітей чи інші жахливі злочини, ми можемо повірити, що ці події значно поширеніші ніж насправді.

Спробуйте знайти кілька інших точок зору чи пов’язану статистичну інформації замість того, щоб покладатись виключно на перше враження та емоційний вплив.

Детальніше

Прокляття знання

Щойно ви зрозуміли щось, вам починає здаватись, що це очевидно всім.

Речі стають зрозумілими в момент, коли вони набувають сенсу, тож буває важко згадати, чому вони його не мали. Ми будуємо складну павутину розуміння, але забуваємо, наскільки тернистим був цей шлях. Це упередження близьке до ефекту «Я завжди це знав», який змушує вас вірити, що подія була передбачуваною щойно вона сталась. Нам складно згадати власну непевність у минулому, коли ми вже сформували чітке розуміння.

Коли ви навчаєте когось, не поспішайте і пояснюйте так, ніби їм 10 років (тільки без зверхності). Повторюйте ключові моменти та показуйте на практиці, щоб швидше і якісніше передати знання.

Детальніше

Підтверджувальне упередження

Вам більше подобаються речі, які підтверджують те, у що ви вже вірите.

Ми запрограмовані помічати та погоджуватись з ідеями, які підходять під ті, в які ми уже віримо, та ігнорувати та заперечувати інші, які конфліктують з ними. Можна навіть сказати, що це головне з усіх упереджень, адже воно впливає на усе наше мислення своєю аргументацією. Щоб протистояти цьому впливу, нам потрібно завжди вважати себе неправими, поки не доведено, що ми праві.

Ставтесь до своїх ідей та поглядів як до програм, в яких ви намагаєтесь знайти помилки, а не як до речей, які слід захищати. «Найважливіший принцип — не обдурювати самого себе, бо себе обдурити найлегше.» — Річард Фейнман

Детальніше

Ефект Даннінга-Крюґера

Чим більше ви знаєте, тим менше ви впевнені.

Оскільки експерти знають, скільки вони насправді не знають, вони схильні недооцінювати свої здібності; легко недооцінити складність і стати занадто впевненим, щойно в тебе з’являється базове уявлення про щось. Намагайтесь не плутати обережність експертів з браком розуміння, а також не довіряти профанам, які виглядають впевненими, але насправді розуміють все дуже поверхнево.

«Проблема цього світу в тому, що дурні та фанатики завжди впевнені в собі, а розумні люди постійно сумніваються.» — Бертран Расселл

Детальніше

Упередження переконань

Ви обираєте висновок, який погоджується з вашими наявними переконаннями.

Нам складно абстрагуватись від своїх переконань, щоб оцінити доречність аргументу. На практиці це означає, що наші ідеї стають невразливими до критики і таким чином постійно посилюються. Замість того, щоб думати про наші переконання в контексті того, правильні вони чи ні, ймовірно краще думати про них в контексті ймовірності. Наприклад, ми можемо припустити, що існує 95%+ шанс того, що оцінювання в контексті ймовірності допоможе нам думати краще, і менш ніж 1%, що наші наявні переконання не можуть підпадати під сумнів. Мислення ймовірностями змушує нас мислити раціональніше.

Корисно запитувати себе: «коли і як я повірив у це?». Ми схильні автоматично захищати свої ідеї, не ставлячи їх під сумнів.

Детальніше

Упередження самолюбства

Ви вірите, що заслужили свої успіхи, в той час як ваші невдачі були спричинені зовнішніми факторами.

Багато з нас насолоджуються незаслуженими привілеями, везінням та перевагами, яких немає в інших. Легко сказати собі, що ми заслужили ці речі, і одночасно звинувачувати обставини, коли все пішло не по-нашому. Прагнення захищати та возвеличувати власне его — потужний фактор у нашій психології. Виховання смиренності може допомогти протистояти цій тенденції та водночас зробить нас приємнішими людьми.

Коли судите інших, пам’ятайте, що це упередження поєднується із гіпотезою справедливого світу, фундаментальною помилкою атрибуції та груповим фаворитизмом.

Детальніше

Ефект віддачі

Коли певний аспект ваших переконань піддається випробовуванням, це може змусити вас повірити у нього ще сильніше.

Ми можемо сприймати те, що ми неправі щодо якихось ідей, як атаку на нас самих чи наше плем’я. Це може призвести до міркувань, які спричинять укріплення віри, не зважаючи на спростовуючі докази. Щоправда, останні дослідження стверджують, що ефект віддачі працює тільки до певної кількості спростовуючих доказів, тобто ми все ж схильні відмовлятись від свого переконання, якщо виявляємо достатньо багато аргументів проти нього. Варто також відзначити, що більшість людей спокійно сприйме виправлення при наявності конкретних фактів, але при цьому ефект віддачі може навпаки зміцнити пов’язані помилкові переконання, коли ми намагаємось додати нові уявлення до наявного розуміння.

«До біди призводить не те, чого ви не знаєте, До біди призводить те, що ви думаєте, що знаєте.» — Марк Твен

Детальніше

Ефект Барнума

Ви вважаєте влучними загальні описи вас, які насправді правдиві щодо усіх.

Оскільки наш мозок призначений формувати зв’язки, нам легко взяти туманний опис і інтерпретувати його таким чином, щоб він виглядав точним та персональним. Поєднання нашого его, що воліє самоствердження, з нашою схильністю помічати шаблони та зв’язки призводить до того, що коли хтось розповідає нам про нас, ми намагаємось вловити сигнал, ігноруючи весь шум.

Екстрасенси, астрологи та інші використовують це упередження, щоб переконати, ніби вони кажуть вам щось важливе. Враховуйте те, наскільки ствердження можуть бути правдивими про усіх, а не лише про вас.

Детальніше

Стадне мислення

Ви дозволяєте соціальній динаміці ситуації в групі обирати найкращий результат.

Стати білою вороною може бути некомфортно чи небезпечно для нашого соціального становища, тому часто найвпевненіший чи просто перший голос визначає рішення усієї групи. Завдяки ефекту Даннінга-Крюґера, найбільш впевнений голос також часто виявляється найбільш необізнаним.

Замість того, щоб відкрито суперечити іншим, спробуйте посприяти Rather than openly contradicting others, seek to facilitate objective means of evaluation and critical thinking practices as a group activity.

Детальніше

Ефект негативності

Ви дозволяєте негативним речам непропорційно сильно впливати на ваше мислення.

Біль від втрати здається гострішим та інтенсивнішим ніж короткочасне задоволення від приємних речей. Ми запрограмовані на виживання і наша відраза до болю може спотворити наше розуміння ситуації у сучасному світі. В контексті еволюції нам розумно бути сильно упередженими, щоб уникнути загрози, але оскільки це упередження зачіпає усе наше мислення ми не надаємо достатньо ваги позитивним речам.

Списки за та проти, так само як і мислення в контексті ймовірностей, можуть допомогти вам оцінювати речі об’єктивніше, аніж просте покладання на емоційне враження.

Детальніше

Погіршення

Ви пам’ятаєте минуле кращим, ніж воно було насправді, і очікуєте, що майбутнє буде гіршим, ніж те, яким воно скоріш за все буде.

Не зважаючи на те, що ми живемо у найбільш мирний та квітучий час за всю історію, багато людей вірять, що все тільки погіршується. Цілком можливо, що головним винуватцем цього ефекту є новини, які 24 години на день повідомляють про очевидно негативні та жорстокі події. Також ми можемо спостерігати, як загалом оптимістичне бачення майбутнього на початку 20-го сторіччя змінилось дистопічними та апокаліптичними очікуваннями після обох світових воєн, та протягом Холодної війни. Найгірше в цьому упередженні те, що наше колективне очікування погіршення може стати самовиконуваним пророцтвом.

Замість того, щоб покладатись на ностальгічні враження від того, якими чудовими речі були колись, користуйтесь вимірюваними показниками як-то очікування тривалості життя, рівня злочинності чи забезпеченості.

Детальніше

Обмеження рамками

Ви дозволяєте контексту та способу доставки надмірно впливати на своє враження.

Нам усім подобається думати, що ми думаємо незалежно, проте правда в тому, що всі ми зазнаємо впливу від способу доставки, контексту та сигналів між рядків. Саме через це в нас існує ціла рекламна індустрія, не зважаючи на те, що майже усі впевнені, що реклама на них не впливає. Саме формулювання питання, як наприклад при голосуванні за закони, значно впливає на його результат.

Тільки визнавши, що нами можна маніпулювати, можна спробувати почати обмежувати те, наскільки саме. Спробуйте помічати те, у якій формі вам розповідають про щось.

Детальніше

Фундаментальна помилка атрибуції

Ви судите інших за їх характер, а себе — за ситуацією.

Якщо ви колись не висипались, то знаєте, як це — бути дещо загальмованим; але якщо ви помічаєте, що хтось інший довго думає, ви ж не знаєте про причини, тому одразу припускаєте, що людина завжди така загальмована. Через ці подвійні стандарти ми часто переоцінюємо вплив обставин на наші власні невдачі, так само як і недооцінюємо їх вплив на проблеми інших.

Поблажливо ставитись до інших — не тільки добродушно, але й об’єктивно. Не поспішайте виправдовувати себе чи звалювати вину на інших, інколи просто варто взяти відповідальність на себе.

Детальніше

Гало-ефект

Наскільки вам хтось подобається, чи наскільки ця людина приваблива, впливає на те, як ви ставитесь до решти факторів.

Наші судження асоціативні та мимовільні, тому якщо ми хочемо бути об’єктивними, нам потрібно свідомо не брати до уваги непов’язані фактори. Це особливо важливо для нашого професіоналізму. Речі на зразок привабливості можуть неправомірно використовуватись як аргументи при визначенні чиєїсь вини чи невинності. Якщо хтось успішний, чи ні, в певній області, це може несправедливо змінювати наші очікування щодо них в іншій області.

Якщо ви помітили, що даєте комусь постійно високі чи постійно низькі оцінки в усіх сферах, варто задуматись, чи не страждають ваші судження від гало-ефекту.

Детальніше

Упередження оптимізму

Ви переоцінюєте ймовірність позитивного результату.

У позитивного ставлення є свої переваги, проте нерозумно дозволяти йому заважати приймати раціональні рішення (хоча одне не завжди заважає іншому). Прийняття бажаного за дійсне іронічно може принести багато проблем, як наприклад у випадку залежності від азартних ігор.

Якщо ви робитимете раціональні та реалістичні рішення у вас буде набагато більше причин мислити позитивно.

Детальніше

Упередження песимізму

Ви переоцінюєте ймовірність негативного результату.

Песимізм — це часто захисний механізм від розчарувань, хоча він може бути результатом депресії чи тривожних розладів. Песимісти часто виправдовують себе, кажучи, що в результаті вони будуть або правими, або приємно здивованими, хоча насправді песимістичне ставлення може обмежити потенційні позитивні наслідки. Також варто відзначити, що песимізм сильно відрізняється від скептицизму: другий — це раціональний підхід, що намагається залишатись неупередженим, в той час як перший — постійне очікування негативного результату.

Можливо найгіршим у песимізмі є те, що навіть якщо станеться щось добре, ви все одно скоріш за все ставитимесь до цього песимістично.

Детальніше

Гіпотеза справедливого світу

Ваша любов до справедливості змушує вас вважати, що вона існує.

Світ у якому люди не завжди отримують те, на що заслуговують, важка праця не завжди виправдана, а несправедливість трапляється повсюди, не вписується у наші улюблені уявлення про нього. Щоправда, це також реальність. Це упередження використовується в ідеях на зразок «роби добро і воно до тебе повернеться» чи «кармічного балансу», але водночас призводить до звинувачення жертв злочинів та обставин.

Справедливіший світ потребує більше розуміння, ніж звинувачень. Пам’ятайте, що у кожного своя історія, всі ми помиляємось, а погані речі можуть ставатись і з хорошими людьми.

Детальніше

Груповий фаворитизм

Ви несправедливо більше подобаються ті, хто належить до вашої групи.

Ми припускаємо, що ми чесні та неупереджені, проте правда в тому, що ми мимовільно надаємо перевагу тим, хто найбільш схожий на нас, або належить до наших груп. Цей наслідок племінного ладу, еволюціонуючи, посилював соціальну згуртованість, проте у сучасному мультикультурному світі він може спричиняти протилежний ефект.

Спробуйте уявити себе на місці людей з інших груп, і спробуйте безпристрасно оцінювати тих, хто належить до ваших.

Детальніше

Ефект плацебо

Навіть несправжні ліки можуть допомогти вам, якщо ви вірите, що вони спрацюють.

Ефект плацебо може спрацювати з речима, на які впливає наш мозок (наприклад, біль), але не настільки з речима на зразок вірусів чи зламаних кісток. Речі, як-то розмір та колір таблеток, можуть впливати на те, наскільки сильним буде ефект і в результаті можуть призводити до справжніх фізіологічних змін. Також ми можемо несправедливо приписувати покращення самопочуття інертній речовині просто тому, що наша імунна система сама поборола інфекцію, хоча за той же час ми все одно б видужали.

Доведено, що гомеопатія, акупунктура та багато інших форм народної медицини не ефективніші за ефект плацебо. Бережіть здоров’я та гроші, використовуючи лише доведені способи лікування, які вам радить кваліфікований лікар.

Детальніше

Ефект свідка

Ви припускаєте, що в надзвичайній ситуації хтось інший щось зробить.

Коли щось жахливе стається в публічному місці, ми можемо переживати шок та ментальний параліч, що відволікають нас від почуття особистої відповідальності. Проблема в тому, що у натовпі усі можуть почуватись рівно так само. Те саме почуття втрати відчуття себе в натовпі пов’язують із жорстокою та антисоціальною поведінкою. Залишатись свідомим потребує свідомої саморефлексії, коли йдеться про поведінку в групі.

Якщо стається надзвичайна ситуація, припускайте, що саме ви повинні бути тим, хто допоможе чи викличе допомогу. Самі будьте тим, що очікуєте від світу.

Детальніше

Реактивний спротив

Ви б радше зробили зовсім протилежне, ніж те, що хтось від вас хоче.

Коли ми відчуваємо, що щось обмежує нашу свободу, ми схильні чинити опір, і часто надмірний. Звісно, сліпа покірність далека від ідеального підходу, як і надмірне бунтарство.

Будьте обережними, щоб не втрати об’єктивність, коли хтось маніпулює вами чи змушує щось зробити. Мудрість витікає із вдумливості, безглуздість — з прямої реакції.

Детальніше

Ефект рампи

Ви переоцінюєте, наскільки люди помічають, як ви виглядаєте і поводитесь.

Більшість людей більше переживають про себе, ніж про вас. За відсутності відвертих упереджень, люди зазвичай самі хочуть, щоб ви їм сподобались і щоб ви порозумілись, адже це самостверджує і їх самих. Це здорово пам’ятати, що не зважаючи на те, що ми — головні герої наших власних життів, усі інші також грають центральні ролі у своїх.

Замість того, щоб непокоїтись, що про вас подумають, беріть до уваги, як ви даєте почуватись іншим. Вони запам’ятають це набагато більше і цим ви зробите світ трохи кращим.

Детальніше